Yangın Pompa İstasyonları

ARI OTOMASYON bünyesindeki dinamik ve deneyimli kadrosunun ürettiği sistem mühendisliği sonucunda, yangın söndürme sistemimizin gereklerine uygun kalitede ve güvenilirlikte, ihtiyaç duyulabilecek tüm debi ve basınç aralıklarında sisteminizi destekleyebilecek FAIRBANKS MORSE etiketli bir yangın pompası ile, arzu ettiğiniz performansı her zaman yakalayabilirsiniz.

250 GPM’den 5000 GPM’ e kadar UL/FM onaylı bölünebilir gövdeli yatay tip pompalar, 250 GPM ile 750 GPM aralığında onaylı hat tipi pompaları ve 250 GPM-4500 GPM aralığında onaylı dikey türbin tip pompaları ile NFPA20 kaynaklı tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir.

Yangın pompaları konvansiyonel su pompalarından farklı olarak daha yatay çalışma eğrilerine sahiptirler. Onaylı bir yangın pompası çalışma karakteristiği iki temel veri ile ifade edilir. Bunlardan birincisi anma değerine göre kapalı basma basıncının %140 ‘ını geçmemesidir. İkincisi ise anma debi değerinin %150’sine ulaşabilmesi ve ulaştığı anda anma basıncının %65’inden daha az basınç üretmemesidir. Pompa çalışma karakteristikleri dışında dikkat edilmesi gereken başka bir hususta pompa motor güçlerinin hesaplanmasıdır.

Pompa motor güçleri, pompa çalışma eğrisinin en uç noktasına göre seçilmelidir. Yangın pompa istasyonu tasarımı ve seçimi yapılırken asıl amacın, yangın anında her ne koşul olunursa olunsun yangın söndürme sistemine, sistemin ihtiyaç duyduğu basınçta ve debide suyun sağlanması olduğu unutulmamalıdır.

Yangın pompalarının tüm çeşitleri ürün gamımızda mevcuttur.

- Elektrik Motorlu Yangın Pompası

Elektrik motorlu yangın pompaları endüstriyel ve ticari tesislerde ve konutlarda oluşabilecek yangınları söndürebilmek için dizayn edilmiştir.

* Sulu yangın söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan pompalardır. Bu pompalar anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilirler.Pompa tek veya iki kademeli, yatay bölünebilir gövdeli, santrifüj tiptir. Yangın pompası gövdesi, boru bağlantıları sökülmeden pompa çarkına ve diğer aksama erişilebilir şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.

- Dizel Motorlu Yangın Pompası

Pompa tek veya iki kademeli, yatay bölünebilir gövdeli, santrifüj tip olacaktır. Yangın pompası gövdesi, boru bağlantıları sökülmeden pompa çarkına ve diğer aksama erişilebilir şekilde tasarlanmış olacaktır. Pompanın sıfır debideki basıncı, pompanın seçim basıncının %140’ını geçmeyecektir. Test basıncı, çalışma basıncının minimum 1,5 katı olacaktır.

- Jokey pompa

Dikey veya yatay tipte çok kademeli santrifüj pompadır..Elektrik motoru ile ortak şase üzerinde akuplajı yapılmış, üzerinde orjinal elektrik panosu, otomatik devreye sokup çıkarma basınç şalteri, manometresi, kesme vanası, basma ağzında kesme vanası ve özel geri tepme klapesi ile birlikte komple paket olarak bulunmaktadır. Tesisattaki basınç kayıplarını karşılamak amacıyla kullanılmakta olup, basınç sınıfı işletme basıncına uygun olması gerekmektedir.